Ana sayfa Böbrek Nedir

Böbrek Nedir


Böbreklerimiz vücudumuzun en önemli organlarından biridir. Onlar olmadan hayatımızı sürdürmemiz mümkün değildir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image.png

Böbreklerimiz diğer organlarımızdan çok farklı bir karakter sergiler. Karaciğer veya sinir hücreleri gibi diğer doku ve organlarımız zarar gördüğünde kendini yenilerken, zarar gören böbreklerin sağlam kısımları yenilenmek yerine intihar yolunu seçer.

Bu nedenle böbrek rahatsızlıklarında hekimin müdahalesi için ilk üç ay çok önemlidir. Üç ayı aşkın süre böbrek fonksiyonları bozuk kalan bir hastanın böbreklerini eski haline getirmek çok zordur ve genellikle hastada kronik böbrek yetmezliği tablosu oturmuştur.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-1.png

Çoğu zaman nedensiz yere gece idrara çıkma (nokturi) dışında herhangi bir bulguya rastlanmaz. Hastalar genellikle halsizlik, iştahsızlık, sinirlilik, uyku bozuklukları, vücutta yaygın kaşıntı gibi belirtileri başka sebeplere bağlarlar. Bu nedenle böbrek yetmezliği hastalarının üçte birini biz hekimler nefes darlığı, kalp yetmezliği veya koma gibi artık son dönem belirtileri ile birlikte acilde veya yoğun bakımda ilk kez görebiliriz.
Tüm bu nedenlerle böbrek hastalıklarını engellemek maksadıyla belirli aralıklarla hekime gidip tetkik yaptırmak gereklidir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-2.png
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-3.png