Ana sayfa Böbrek Naklinde Şehir Efsaneleri

Böbrek Naklinde Şehir Efsaneleri

Böbrek kaçıran mafyalar varmış

Bu tamamen insanları organ naklinden soğutmayı hedefleyen bir şehir efsanesidir. Dünyada şu ana dek polis kayıtlarına geçen bu şekilde hiçbir olay yoktur. Unutulmamalıdır ki organ nakli ciddi hastane yatırımı ve altyapı gerektiren bir operasyondur.

Organ bağışı dinen sakıncalıymış

Tüm dinler insanı yaşatmayı ve iyiliği öngörür. Bu sebeple bütün dinlerde organ bağışı teşvik edilir.

Yakınlarının bağışladığı organlar torpille mi dağıtılıyormuş

Bağışlanan tüm organlar hiçbir insan müdahalesi olmaksızın Sağlık Bakanlığı’nın bilgisayarlarında hastaların objektif ve açıkça ilan edilen puanlamalarına göre dağıtılır. Hiçbir torpil ve kayırma yoktur. Organ nakil süreci ve sonrası bakanlıkça denetlenir.

Organlarını verme yarım olursun !!!!!!

Bir insanın bilimsel bir araştırmadan sonra böbreklerinin birini vermesi 1954 yılından beri tüm dünya tıbbınca kabul edilmiş bir uygulamadır. 5000 civarında ve dünyada en çok organ nakli hastası hazırlayan ve takip eden bir hekim olarak yakınlarımıza böbrek vermenin hiçbir mahsuru olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Öyle olmasaydı bu konu sizce hiç kullanılmazmıydı. Kaldı ki yakınına böbrek vermek isteyen birçok 50 yaş ve üstü birçok insan aslında tek böbrekli olduğunu bizim araştırmalarımız sırasında öğrenmektedir.

Organ nakli olursam ileride kanser olurmuşum

Bu sav da çok eski bilgilere dayandırılarak hastalar organ nakli olmasın diye kullanılan bir araçtı. Yakın tarihte yaptığımız ve uluslararası bir dergide yayınlanan çalışmamızda 4000 nakil hastamızın 10 yılı aşkın takiplerinde kanser gelişim oranının yeni kullanılan ilaçlarla birlikte genel toplumdan farklı olmadığını (nakilde % 0.7, genel toplumda % 1.5 civarı) saptadık. Böbrek nakli ilaçları kanser yapmaz.

Nakledilen organ taş çatlasa 5 yıl gidermiş

Bu konuda nakledilen böbreğin ömrünün 5 yıl, 10 yıl olduğu gibi şehir efsaneleri dolaşmaktadır. Başarılı bir böbrek nakli hastasında ilaçlar düzenli kullanılır ve hasta kontrollerini aksatmaz ise hastanın ömrü kadar böbreği de ona eşlik eder. Unutmayın insan yaşlanır böbrek yaşlanmaz. Amerika’da halen 3. kadavra nakli ile değişik kişilerde başarıyla çalışan 100 yaşın üzerinde böbrekler mevcuttur.

Türk tıbbı organ nakli konusunda yeterli değilmiş

Türk tıbbı organ nakli konusunda her zaman dünya tıbbına yol gösterici ve öncü olmuştur. 2000 yılından bu yana medikal direktörlüğünü yaptığım merkezler Avrupa birinciliğini ve canlı böbrek dünya birinciliğini kimseye kaptırmamış bu sebeple her yıl Avrupa birincilerini açıklayan Avrupa Organ Nakli Cemiyeti 2000 yılından bu yana ilgili sayfayı yayınlamaz olmuştur. Kalite anlamında da % 98 başarı oranı ile Türk tıbbı dünyanın en başarılı rakamlarına sahiptir. Dünya tıbbı simvastatin kullanımını, hepatit B’li vericiden nakil yapılabileceğini, özel bir alet gerekmeksizin kan grubu uyumsuz nakil yapma yöntemini, ATG ilacını CD3 takibi ile vermeyi hep ekibimizden öğrenmiş ve uygulamaktadır.