Ana sayfa Böbrek Nakli Sonrası Kullanılan İlaçlar

Böbrek Nakli Sonrası Kullanılan İlaçlar

Transplant ilaçlarını kullanmanın, diğer hastalıklara karşı kullanılan ilaçlardan belirgin farklılıkları vardır:

  1. Diğer bazı hastalıklarda ilaçları düzenli kullanmamanız ve içmeyi unutmanız vücudunuza daha az zarar verebilecek iken nakil ilaçlarının düzenli kullanılmaması veya sıkça unutulması böbreğinizi kaybetmenize hatta ölümünüze yol açabilir.
  2. Özellikle böbreğinizin atmaması için verilen ilaçlar oldukça kuvvetli ilaçlardır. Bu ilaçların belirli yan etkileri vardır ve bu sebeple sürekli kontrolde olmanız gereklidir. Nakil olan hastalar içinde en kötü hasta grubu poliklinik kontrollerinin % 20 veya daha fazlasını aksatan hastalardır.
  3. Bu ilaçlardan bazıları yediğiniz içtiğiniz maddelerden veya diğer doktorların vereceği ilaçlardan etkilenip, vücudunuz için zehir halini alabilir. Bu sebeple, nakil ekibinizin bilgisi dışında ilaç veya bilmediğiniz bir madde kullanmamalısınız.

Nakil olduktan sonra üç değişik tipte ilaçlar kullanacaksınız.

  1. Böbreğiniz atmasın diye verilen “anti-red” ilaçları.
  2. Vücudunuzda gelişebilecek infeksiyonları önlemek için verilen ilaçlar.
  3. Antired ilaçlarının yan etkilerini önlemek için verilen ilaçlar.

Antired İlaçları

Vücudunuzu korumakla görevli bağışıklık sisteminizi baskılayarak böbreğinizin atmasını engelleyen ilaçlardır. Bağışıklık sistemi bakteri, virüs, mantar ve polenler gibi dışarıdan vücudumuza giren maddelere karşı bizi savunur. Bağışıklık sistemimiz yeni takılacak böbreğimizi vücudumuza ait olmadığı için düşman olarak algılar ve onu yok edip vücudumuzdan atmaya çalışır. Bu olaya, nakil sonrası en önemli problem olan red veya rejeksiyon denir.
Antired ilaçları bağışıklık sisteminin değişik aşamalarını baskılamak amacıyla, genellikle iki veya üç ilacın kombine edilmesiyle birlikte kullanılır.

İnfeksiyon İlaçları

Özellikle naklin erken dönemleri rejeksiyon için en riskli dönemlerdir. Bu sebeple antired ilaçları naklin erken dönemlerinde (ilk 3-6 ay) daha yüksek dozda verilir. Bu olay bağışıklık sistemimizin ciddi şekilde zayıflamasına ve vücudumuzun bakteri, virüs ve mantarlar tarafından istila edilmesine yol açabilir. İşte bu ilaçlar, bu olayı engellemek amacıyla infeksiyonlar gelişmeden, gelişebilecekleri varsayılarak verilen ilaçlardır

Yan Etkileri Önleyen İlaçlar

Anti-red ilaçlarının yan etkilerini engellemek amacıyla verilen ilaçlardır. Örneğin mide kanamasını önlemek için verilen mide ilaçları veya antired ilaçlarına bağlı gelişen kan basıncı yüksekliğini engellemek için verilen tansiyon ilaçları gibi.

Pratik Öneriler

İlaç çizelgesini asla yanınızdan ayırmayınız. İşinizi şansa bırakmamalısınız, tatilde veya gece yarısı aniden başka bir sağlık merkezine başvurmanız gerekebilir. Oradaki sağlık ekibinin nakil ilaçları konusunda bilgisi olmayabilir veya kullandığınız ilaçları bilmeyebilirler. Bu durumda verecekleri tedavi böbreğinizi veya hayatınızı kaybetmenize yol açabilir.
• Hiçbir ilacınızı hekiminize sormadan kesmemelisiniz.
• İlaç içmeyi unuttuğunuzda hemen hekiminizi aramalısınız.
• Başka bir hekim tarafından verilen veya dışarıdan aldığınız ilacı asla hekiminize danışmadan kullanmamalısınız.
• Hekiminize mutlaka sizde varolduğuna inandığınız ilaç yan etkilerini söylemelisiniz.
• İlaçları almakta sorununuz olduğunda (para sorunları veya bağlı bulunduğunuz sosyal güvenlik kurumuna ilaçlar ulaşmadığında) hemen nakil ekibinize durumu bildirmelisiniz.
• İlaçları doğru zamanda ve doğru şekilde kullanmalısınız. Bu hiçbir zaman bazı hastaların yaptığı gibi aşırı bir disiplin ile yaşam kalitesini minimuma indirerek olmamalıdır. Hiçbir hastamızın ilacı düzenli kullanmak adına uykusunu bölmesini veya yaşam kalitesini düşürmesini istemeyiz.